Xewerler

Enqerede Xitay Bash Ministiri, Qatil Wenjiabaogha Qarshi Namayish Ötküzüldi enqerede-xitay-bash-ministiri-qatil-wenjiabaogha-qarshi-namayish-otkuzuldi

Tajawuzchi Xİtay dölitining bash ministiri Wenjiabao Türkiyege resmi ziyaretke barghanda u chüshken méhmanxana aldigha 200 ge yéqin Sherqiy Türkistanliq muhajir toploshup naraziliq namayishi ötküzdi. Sherqiy Türkistan Maarip we hemkarliq jem&rsquo...
2010-yili 15-Öktebir, Jüme | Aptori : Qaraxan | Awatliqi : 1072

Istanbuldiki Sherqiy Türkistanliqlar Xitaygha Qarshi Namayish Qildi istanbuldiki-sherqiy-turkistanliqlar-xitaygha-qarshi-namayish-qildi

  2009 ‏- yili 10 ‏- ayning 1 ‏- küni Sherqiy Türkistan maarip we hemkarliq jem'iyiti bilen Sherqiy Türkistan wexpining birlikte uyushturushi bilen xitayning istanbulda turushluq bash konsulxanisi aldida namayish élip bérildi. Namayishqa istanbulda ...
2009-yili 2-Öktebir, Jüme | Aptori : Maarip Jemiyiti | Awatliqi : 1019

Waksinidin Zeherlinish Weqesi Ürümchidiki Uyghurlarda Sarasim Peyda qildi waksinidin-zeherlinish-weqesi-urumchidiki-uyghurlarda-sarasim-peyda-qildi

Ürümchidiki bir uyghurning istansimizgha yetküzgen éniqsiz melumatigha asaslanghanda,gumanliq bir orunning ürümchidiki bir mektep oqughuchilirigha zukam waksinisi urushi bilen, oqughuchilarda waksinidin réiaksiyelinish hadisisi yüz bérip uyghurlar a...
2009-yili 2-Séntebir, Charshenbe | Aptori : Gülchéhre-RFA | Awatliqi : 976

Rabiye Xanim Xitay Bilen Dialog Ötküzüshke Teyyar Ikenlikini Bildürdi rabiye-xanim-xitay-bilen-dialog-otkuzushke-teyyar-ikenlikini-bildurdi

1 - Séntebir küni bélgiye paytexti béryusélda ziyaritini bashlighan uyghur milliy herikiti rehbiri rabiye qadir xanim, yawropa parlaménti kishilik hoquq komitéti parlaménti bilen körüshüp xitay hökümitining uyghurlargha y...
2009-yili 2-Séntebir, Charshenbe | Aptori : Gülchéhre-RFA | Awatliqi : 991

Ürümchide Türkiye Dölet Ministiri Chaghlayanning Qoghdighuchiliri Bilen Xitay Saqchiliri Urushti urumchide-turkiye-dolet-ministiri-chaghlayanning-qoghdighuchiliri-bilen-xitay-saqchiliri-urushti

5 ‏- iyul küni yüz berge weqedin kéyin türkiye bash ministiri rejep tayyip erdughanning alahide wekili bolush süpiti bilen xitayni ziyaret qilghan dölet ministiri chaghliyan ürümchide bir türküm köngülsiz weqelerge yoluqti. Dé...
2009-yili 2-Séntebir, Charshenbe | Aptori : Maarip Jem'iyiti | Awatliqi : 758

Tajawuzchilar Sherqiy Türkistanda Qanliq Qirghinchiliqni Pilanliq élip Barmaqta tajawuzchilar-sherqiy-turkistanda-qanliq-qirghinchiliqni-pilanliq-elip-barmaqta

Shangxeyli kishilik hoquq paaliyetchisi, adwukat Zhen’en chong Sherqiy Türkistanda yüz bergen qanliq weqelerge köngül bölgenliki üchün köp qétim xitay saqchilar teripoidin arqa-arqidin tutup kétilip soraq qilin’ghan. Zheng’ench...
2009-yili 9-Awghust, Yekshenbe | Aptori : Qaraxan | Awatliqi : 668

Sherqiy Türkistan Maarip we Hemkarliq Jemiyiti Xitay Konsulxanisigha Reddiye Berdi sherqiy-turkistan-maarip-we-hemkarliq-jemiyiti-xitay-konsulxanisigha-reddiye-berdi

Sherqi Türkistan Maarip we Hemkarliq Jem'iyiti Xitay Elchixanisigha Reddiye Qayturdi 2009-Yili 8-Ayning 9-Küni Xitayning istanbulda turushluq bash konsulxanisi 5 - awghust küni Türkiyidiki pütkül Sherqiy Türkistan ammiwiy teshkilatlargha 5 ‏- iyül ü...
2009-yili 8-Awghust, Shenbe | Aptori : Maarip Jem'iyiti | Awatliqi : 666

Ürümchidiki Herbi Rayon Bash Doxturxanisida Uyghurlar Parche Sétilmaqta urumchidiki-herbi-rayon-bash-doxturxanisida-uyghurlar-parche-setilmaqta

Ürümchidiki herbi rayon bash doxturxanisi, ishlepchiqirish-qurulush polklirigha qarashliq doxturxanilarda ishleydighan Uyghur doxtur we séstiralar mejburi ikki heptilik tetilge qoyup bérilip ishqa chiqishi cheklen'gen. 7-Ayning 5-künidiki chong qetliam we tutqunda qolgh...
2009-yili 25-Iyul, Shenbe | Aptori : Qaraxan | Awatliqi : 713

Sherqiy Türkistan'gha Xitay 140 ming Esker Yötkidi sherqiy-turkistangha-xitay-140-ming-esker-yotkidi

Essalamu eleykum eziz qérindashlar.Essalamu eleykum! Xitay axbarat wastilirining xewerlirige qarighanda Xitay tajawuzchilar Sherqiy Türkistan'gha 140 ming esker yötkidi. Ularni Ürümchi sheher etrapigha we sheher ichige orunlashturup Uyghur xelqini basturush we çch ...
2009-yili 25-Iyul, Shenbe | Aptori : Qaraxan | Awatliqi : 1350

Xitay Qetliami-Weten Üchün Nime Qilip Berdim? xitay-qetliami-weten-uchun-nime-qilip-berdim

Essalamu eleykum eziz qérindashlar.Essalamu eleykum! 2009-yili 6-ayning 26-küni seherdin bashlap Uyghur xelqining béshigha yene bir qétim bek éghir musibet keldi. Guangdongda renige élin'ghan 800 din artuq Uyghur qiz-yigit 6000 din artuq xitay kapir teripidin...
2009-yili 24-Iyul, Jüme | Aptori : Qaraxan | Awatliqi : 737

Tagh Arslanlirini Öy Müshükige Aylandurush Mumkinmu? tagh-arslanlirini-oy-mushukige-aylandurush-mumkinmu

  Uzun yillardin buyan bezi ilim pen xadimliri maymunni ademge aylandurmaq üchün köp hepileshken bolsimu, meqsidige yételmigen iem yételmeytti. Emma, siyasetchiler tagh arslanlirini öy müshükige aylanduralidi.   Dalay lama, xitaylar bilen baturl...
2007-yili 23-Dékabir, Yekshenbe | Aptori : Zeynure Isa | Awatliqi : 1016

Qurban Heytinglargha Mubarek Bolsun! qurban-heytinglargha-mubarek-bolsun

Eziz Sherqiy Türkistanliq Qérindashlar, Eziz Türk Milliti, Eziz Musulman Qérindashlar: Essalamu Eleykum ! Sherqiy Türkistan axbarat orni, Sherqiy Türkistan radio- téléviziyisidiki barliq xadimlar mezlum Sherqiy Türkistanliq qérindashlarni...
2007-yili 20-Dékabir, Peyshenbe | Aptori : Qaraxan | Awatliqi : 996

Exletke Tashlan’ghan Bayraq exletke-tashlanghan-bayraq

  2007-yili Mart éyida Amerikida dunya Uyghur xanimlirining yighini échildi. Anglishimche yighinda biraz ajayipliq bar. Yighin’gha Sherqiy Türkistanning ay-yultuzluq kök bayriqi ésilmighan, bu bir. Ikkinchisi, musteqilliqtin söz échilmighan. &nb...
2007-yili 21-Öktebir, Yekshenbe | Aptori : Zeynure Öztürk | Awatliqi : 786

Qayghuluq Teziye qayghuluq-teziye

  Sherqiy Türkistan milliy musteqilliq küresh sépimizdiki pidakar jengchi, weten ichi we sirtida tonulghan dangdar naxshichi, ot yürek sha’ir, birge mutexessis köpke mahir chalghuchi, talantliq kompozitor, dunya Uyghur qurultiyining bash teptishi, Shiwé...
2007-yili 12-Öktebir, Jüme | Aptori : Qaraxan | Awatliqi : 739

Sherqiy Türkistan Radio Téléviziyisi Tesis Qilindi sherqiy-turkistan-radio-televiziyisi-tesis-qilindi

Hörmetlik, Eziz Sherqiy Türkistanliq Qérindashlar: Essalamu Eleykum!  Sherqiy Türkistan Islam Jumhuriyiti we Sherqiy Türkistan Jumhuriyiti qurulghanliqining xatirisige béghishlap Sherqiy Türkistan Radio Téléviziyisi tesis qilindi we sinaq te...
2007-yili 10-Öktebir, Charshenbe | Aptori : Qaraxan | Awatliqi : 929

3-Qétimliq Dunya Yétim Balilar Uchrishish Merikisi Istanbulda Ötküzüldi 3-qetimliq-dunya-yetim-balilar-uchrishish-merikisi--istanbulda-otkuzuldi

"Türkiye insaniy yardem wexpisi" ning teshkillishi bilen "Istanbul körgezme we yıghın merkizi" de 2007 ـ yili 6 ـ ayning 17 ـ küni "Dunya yétim balilar uchrishish paaliyiti" ötküzuldi. Yétim balilarning uchrishish paaliyiti 17-iyun istanbul waqti saet 14:...
2007-yili 18-Iyun, Düshenbe | Aptori : Qaraxan | Awatliqi : 1758

3-Qétimliq Dunya Yétim Balilar Uchrishish Merikisi Istanbulda Ötküzüldi 3-qetimliq-dunya-yetim-balilar-uchrishish-merikisi--istanbulda-otkuzuldi

"Türkiye insaniy yardem wexpe" ning teshkillishi bilen "istanbul körgezme we yighin merkizi" de 2007 ـ yili 6 ـ ayning 17 ـ küni "xelq'ara yétim balilar uchrushush paaliyiti" ötküzuldi. Bu xelq'ara paaliyetke qatniship sherqiy türkistanning ötm&...
2007-yili 18-Iyun, Düshenbe | Aptori : Qaraxan | Awatliqi : 1773

Barin Inqilabining 17 Yilliqi Munasiwiti Bilen Xitay Tajawuzchilirigha qarshi Namayishi Ötküzüldi barin-inqilabining-17-yilliqi-munasiwiti-bilen-xitay-tajawuzchilirigha-qarshi-namayishi-otkuzuldi

  2007-yili 4-ayning 7-küni Türkiyening paytexti Enqerede turushluq xitay bash elchixanisi aldida xitay tajawuzchilirining Barin inqilabini qanliq basturghanliqi munasiwiti bilen naraziliq namayishi ötküzüldi. Türkiyediki Sherqiy Türkistan medeniyet we hemkar...
2007-yili 12-Aprél, Peyshenbe | Aptori : Qaraxan | Awatliqi : 1062

Amérika, Yaponiye we Hindistan Déngiz Armiyeliri Herbi Maniwér Heqqide Kélishim Imzalidi amerika-yaponiye-we-hindistan-dengiz-armiyeliri-herbi-maniwer-heqqide-kelishim-imzalidi

  Tokyo téliwiziyesi xewiri. Amérika, Yaponiye we Hindistan déngiz armiyeliri 2007 - yili birlikte herbi meshiq qilish kilishimi tüzdi. Üch dölet tarixta tünji qétim birlikte déngizda herbi meshqi élip barmaqchi. Yaponiye déng...
2007-yili 07-Mart, Charshenbe | Aptori : Qaraxan | Awatliqi : 844

Sherqiy Türkistan Teshkilat Rehberliri Türkiye Parlamént Reisi Wekili Sadiq Yaqutni Ziyaret Qild sherqiy-turkistan-teshkilat-rehberliri-turkiye-parlament-reisi-wekili-sadiq-yaqutni-ziyaret-qild

Türkiye büyük millet mejlisi(parlaménti) re'isi wekili Sadiq Yaqut janapliri Dunya Uyghur qurultiyining mu'awin reisi, Sherqiy Türkistan medeniyet we hemkarliq jemiyiti reisi Séyit Tümtürk, Dunya Uyghur qurultiyi teptish hey'et ezasi Xeyrullah Efendigil,...
2007-yili 22-Féwral, Peyshenbe | Aptori : Qaraxan | Awatliqi : 848

Sherqiy Türkistan Jumhuriyiti Sürgündiki Hökümiti©2004-2015

XHTML 1.0 Strict xelqara ölchimige uyghun. CSS xelqara ölchimige uyghun.